BĚLENÍ ZUBŮ
Krásné zářivě bílé úsměvy jsou všude kolem nás, usmívají se na nás ze stránek časopisu, zubí se na televizních obrazovkách nebo billboardech. Možná že nepatříte právě k těm, kteří touží po kýčovitě bílém hollywoodském úsměvu, ale každý z nás musí uznat, že jedna z věcí, která nás na člověku upoutá, je úsměv odhalující pěkné bíle zuby.
Nádherné bíle zuby jsou synonymem krásy, zdraví a úspěchu a dodávají jejich „majiteli“ mladší vzhled a jsou stále žádanější součástí celkové kultury osobnosti.
Jak se tedy propracovat ke skutečně krásným přirozeně vyhlížejícím bílým zubům a přitom nepodlehnout někdy až extrémnímu diktátu módních trendů a zároveň zvolit ten nejvhodnější prostředek bez toho, abychom způsobili více škody než užitku?
Co je odpovědné za zbarvení zubů
Na sklovině se vytváří povlak, jenž ulehčuje usazování barviv z jídla, nápojů nebo cigaret. Jde o vnější zabarvení, neboli "vnější" skvrnitost, kterou však mnohdy lze (zejména v počátečním stádiu) jen mechanicky očistit z povrchu zubů pomocí jemných brusných past či speciálních přístrojů bez použití chemických bělidel. Tyto „bělící zubní pasty“ obsahují látky, které mechanicky odstraní pigment z povrchu zubu. Tím že odstraní vnější nános, zub vyleští a vrátí mu tak geneticky naprogramovanou barvu. Tohle je ideální způsob pro ty, kteří mají vrozenou světlejší barvu vnitřní částí zubu a zabarvením je postižen jenom povrch skloviny. Od bělích zubních past nemůžeme tedy očekávat žádné zázraky, ale také nehrozí, že poškodí sklovinu.
Techniky bělení zubů
Je zřejmé, že příčin neestetického zabarvení zubů je mnoho, a tak i možností, jak vysněných zubů dosáhnout je vícero, proto usoudíme-li například, že naše zuby nejsou dostatečně bílé, měli bychom se před volbou účinných prostředků k bělení zubů nejprve poradit se svým zubním lékařem.
Bílý úsměv můžeme dosáhnout:
- mechanicky (zubní bělící pasty využívající princip obrušování usazenin z povrchu zubu, zubům vrátí původní, geneticky naprogramovanou barvu) – dentální hygienou,
- chemicky (bělící gely pod dohledem lékaře, které působí v hlubších částech zubů).
V případě, že přistoupíme k tzv. chemickému bělení zubu, pak podstatou bělícího procesu je, zjednodušeně řečeno, rozpouštění organických barviv ve struktuře zubu pomocí peroxidů - bělící prostředky tudíž v různých koncentracích obsahují peroxid vodíku nebo karbamid peroxid (peroxihydrát močoviny).
Tyto látky mohou při nesprávné aplikaci způsobit přecitlivělost zubů, zánětlivost dásní v důsledku jejich poleptání při nesprávné aplikaci bělícího prostředku a v některých případech také narušení skloviny. Proto je mimo jiné dobré vědět, že ne každý chrup je na takovou proceduru připraven, což samozřejmě nejlépe posoudí zubní lékař.
Nejideálnější je podstoupit bělení zubů přímo v zubní ordinaci pod dohledem lékaře. Lékař vám doporučí nejvhodnější postup, jakoby „šitý na míru pro vaše zuby“. Může doporučit buď intenzivní bělení v ordinaci, kterým dosáhnete výsledku často již během 1 hodiny nebo domácí bělení, které sice trvá delší dobu, ale je šetrnější. Nejlepších výsledků pak dosáhnete kombinací obou metod.
Postup bělení zubů v ordinaci
Lékař nejprve na dásně aplikuje speciální pryskyřici a na rty ochranný krém, aby nedošlo k jejich narušení. Na bělené zuby nanese silně koncentrovaný (až 35%) peroxid vodíku. Ten je poté aktivován pomocí výkonné plazmové lampy, laseru, nebo klasickou polymerační halogenovou lampou - v závislosti na typu gelu. Světlem se urychlí bělící proces. Celé bělení trvá přibližně 90 minut a zuby zesvětlají o 2-8 odstínů, u nejmodernějších metod deklarují výrobci zesvětlení zubů dokonce až o 8-12 odstínů (napr. Brite Smile bebo Zoom2). Lékař vám po zákroku poskytne veškeré informace k další péči o zuby. Několik dnů po bělení je nutné se vyhýbat potravinám a nápojům s vysokou koncentrací barviv (červené víno, káva, čaj atd.), aby nedošlo k opětovnému zabarvení zubů. Do budoucna lze pak zbarvování zubů omezit používáním speciálních bělících zubních past, které vám doporučí lékař.
Postup domácího bělení zubů s dohledem stomatologa
Lékař v ordinaci sejme otisk vašich zubů a zubní laboratoř vyrobí speciální pryžový nosič. Po dobu dvou týdnů si pak doma každý den na dobu několika hodin (např. na noc) nasadíte nosič naplněný speciálním bělícím gelem s nízkou koncentrací peroxidu vodíku (maximálně 10 %). Tento způsob bělení je sice časově náročnější než bělení v ordinaci, ale výsledky bývají výraznější. Určité vybělení je vidět již po první aplikaci.


Pondělí | 8:00 - 12:00 | 13:00 - 17:00 |
Úterý | 8:00 - 12:00 | 13:00 - 16:00 |
Středa | 8:00 - 12:00 | 13:00 - 15:00 |
Čtvrtek | 8:00 - 12:00 | 13:00 - 17:00 |
Pátek | 8:00 - 12:00 |
denně 7:30 - 8:00
Úterý | 9:00 - 17:00 | |
Čtvrtek | 8:30 - 14:00 |